TXGM14D10 Chevy Silverado/GMC Sierra (2014-18) Under Seat Dual 10" Loaded Subwoofer Enclosure
Product image 1
Product image 2
Product image 3
800 Watt RMS / 1200 Watt Max.  Install Guide.
Compatibility
Chevy Silverado/GMC Sierra 1500 (2014-18)
Chevy Silverado/GMC Sierra 2500/3500 (2014-19)
ENCLOSURE FEATURES
  • Roadkill-Armor Coat
  • Permanent Heat Bonded EPM (Elastomeric Polyurethane Molecule) Enclosure Coating
  • Weather-Resistant Enclosure for Harsh Outdoor Environments
  • Sound Dampening Properties for Resonance Reduction
  • Scratch, Crack, and Peel-Resistant
  • Chemical and Stain-Resistant
  • Impact Absorption
  • UV Protection
  • Provides Leak and Corrosion Prevention
  • Heavy Duty Fiberglass with Internal Bracing
  • Poly-Fill Included to Absorb Standing Waves and Reduce Distortion
  • Durable, Coated Steel Subwoofer Grille for Extra Protection
  • XT-90 Connector Option for quick disconnect
SUBWOOFER FEATURES
  • 10” 4Ω Space Series Subwoofers (wired @ 2Ω)
  • 400W-1200W Enclosure Power Range (800W Ideal)
  • Weather-Resistant Design
  • Fiber Matrix Injection Molded Polypropylene Cone for Optimum Sound Reproduction
  • Durable Isoprene Polymer Surround
  • Powder-Coated Frame
  • Wrap-Sealed Rubber Gasket to Protect Enclosure Interior
THERMAL & MECHANICAL ELEMENTS
  • 2.5” Black Anodized Voice Coil Former for Superior Heat Dissipation
  • Air-Cooled Ventilated Motor Topology for Providing Optimal Thermal Efficiency
  • High Tension Stitched Lead Wires for Increased Flexibility at High Excursion
  • Shallow Cone Design
  • Efficient Motor Design via Magentic FEA Technology
  • Micro Level Bonding Adhesive for Increased Strength
  • High Density Ferrite Magnet
  • Push Style Terminals Provide Consistent Tension For a Reliable Connection
  • Grilles Included
  • High-Quality Mounting Hardware
SPECS
Speaker Model                          SPC-10S4 (x2)
Subwoofer Size                         Dual 10”
Voice Coil                                   Single 4 ohm
DC Resistance (Re)                   2 ohm
Sensitivity 1W/M (SPL)            86dB
Frequency Response              20Hz – 250Hz
RMS Power                              Min 400 watts – Ideal 800 watts
Peak Power                              1,200 watts
ENCLOSURE DIMENSIONS
Total Weight                           45.6 lbs
Height                                      7.14in / 18.1356cm
Width                                       51.18in / 129.9972cm
Depth                                       13.55in / 34.417cm
California Proposition 65
  • To our California customers: Please view your Proposition 65 warning here.
Product Information
Shipping & Returns
Description
Compatibility
ENCLOSURE FEATURES
  • Roadkill-Armor Coat
  • Chemical and Stain-Resistant
  • Impact Absorption
  • UV Protection
SUBWOOFER FEATURES
  • Weather-Resistant Design
  • Powder-Coated Frame
THERMAL & MECHANICAL ELEMENTS
  • Shallow Cone Design
  • High Density Ferrite Magnet
  • Grilles Included
SPECS
ENCLOSURE DIMENSIONS
California Proposition 65
TXGM14D10 Chevy Silverado/GMC Sierra (2014-18) Under Seat Dual 10" Loaded Subwoofer Enclosure | AudioControl