PNW-65CS2 6.5" Component Speakers, 100W RMS, 3 Ohms (Pair)
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
FEATURES
  • Edge-enhanced steel frame for added structural strength
  • Black anodized voice coil former for superior heat dissipation
  • Linear double-roll surround for precision cone movement
  • Complex FEA-designed high-efficiency motor
  • Rigid poly mica-coated cone for optimized sound reproduction
  • Rear dampened hybrid silk dome tweeter for extended frequency response
  • High-quality mounting hardware included
SPECIFICATIONS
Crossover Type                                    2nd order Linkwitz-Riley
Power                                                          100W RMS / 125W Max
DC Resistance (Re).                            2.3 ohms
Filter Type                                               HP / LP
Frequency Response                       60-20k Hz
XO Frequency                                       3.5kHz HP / LP
Slope (Octave)                                      -12 dB
Tweeter Voice Coil Diameter          25 mm
Midrange Voice Coil Diameter       35 mm
IN THE BOX: (2) PNW-65CS2 Speakers, Manual, Warranty
DIMENSIONS
  • Overall Diameter (w/o Grille) 6.5 in / 166 mm
  • Cut Out Diameter: 5.59 in / 142 mm
  • Mounting Depth: 2.36 in / 60 mm
  • Mounting Height (w/o Grille): 0.20 in / 5.2 mm
  • Mounting Height (w/ Grille): 0.86 in / 22 mm
  • Motor Diameter (w/ Cover): 4.6 in / 117 mm
  • Grille Overall Diameter: 7.05 in / 179 mm
DIMENSIONS FOR TWEETER
  • Overall Diameter: 2.13 in / 54 mm
  • Cut Out Diameter: 1.85 in / 47 mm
  • Mounting Depth: 0.63 in / 16 mm
California Proposition 65
  • To our California customers: Please view your Proposition 65 warning here.
Product Information
Shipping & Returns
Description
FEATURES
SPECIFICATIONS
DIMENSIONS
DIMENSIONS FOR TWEETER
California Proposition 65
PNW-65CS2 6.5" Component Speakers, 100W RMS, 3 Ohms (Pair) | AudioControl