IN THE BOX: (1) EPICX12D2 or EPICX12D4 Subwoofer, User Guide
DIMENSIONS
  • Overall Diameter: 12.4 in / 316 mm
  • Cut Out Diameter: 11.06 in / 281 mm
  • Mounting Depth: 6 in / 153.8 mm
  • Mounting Height: 1 in / 24 mm
  • Motor Diameter (w/ Cover): 6.4 in / 162 mm
PORTED ENCLOSURE
  • External Dimensions: 23.75″ W × 16.5″ H × 12.5″ D
  • Net Internal Volume:  2 ft3
  • Exterior Volume:  2.83 ft3
  • Material Thickness: 0.75 in
  • Port Area: 22.5 sq in
  • Port Inlet: 1.2″ W × 15″H
  • Port Length: 23.75 in
  • Tuning Frequency:  33 Hz
SEALED ENCLOSURE
  • External Dimensions: 19″ W × 14.5″ H × 11″ D
  • Internal Volume: 1.25 ft3
  • Material Thickness: 0.75 in
California Proposition 65
  • To our California customers: Please view your Proposition 65 warning here.
Select Size
EPICX Series 12" Dual Voice Coil Subwoofer, 500W RMS, Dual 2/4 Ohms
Product Information
Shipping & Returns
Description
FEATURES
SPECIFICATIONS
Speaker Size                                12 in / 300 mm
Power                                             500W RMS / 750W Max
Impedance                                   2 or 4 ohms
Voice Coil                                      2.38 in
Resonance Frequency           30.1 Hz
Efficiency                                      86.6 dB
Magnet Dimensions               6.14 x 2.95 x 0.98 in / 156 x 75 x 25 mm
DIMENSIONS
PORTED ENCLOSURE
  • Net Internal Volume:  2 ft3
  • Exterior Volume:  2.83 ft3
  • Material Thickness: 0.75 in
  • Port Area: 22.5 sq in
  • Port Inlet: 1.2″ W × 15″H
  • Port Length: 23.75 in
  • Tuning Frequency:  33 Hz
SEALED ENCLOSURE
  • Internal Volume: 1.25 ft3
  • Material Thickness: 0.75 in
California Proposition 65
EPICX Series 12" Dual Voice Coil Subwoofer, 500W RMS, Dual 2/4 Ohms | AudioControl