EPIC4000 Monoblock Competition Amplifier, 4000W RMS
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
FEATURES
High-Current Design – 1Ω Stable: Provides massive, stable power output necessary to drive the most demanding low-impedance speaker loads at 4000W RMS @ 1 ohm.
EPIC Boost Variable Frequency Bass Boost: Hear your bass slam with a variable frequency (30 to 80 Hz) bass equalizer with a boost range of 0 dB to +12 dB.
EPICENTER Link: Simplify installation with the EPICENTER LINK (included) to seamlessly connect the EPIC amplifier and The EPICENTER bass restoration processor (sold separately) for an unbeatable bass experience and 1A fuse protection to safeguard your equipment.
Install Requirements
Each 0-gauge power wire must have a 200-amp fuse installed within 12 inches
Use only high-quality 0-gauge OFC (oxygen-free copper) wire for all power
and ground connections. Keep your power clean and your bass mean!
Do NOT mount the amplifier to subwoofer enclosures. These two like their personal space.
SPECIFICATIONS
Power Output RMS (14.4V, <1% THD). . . . . . . . . . . . . . . . . .1000 Watts @ 4 ohms
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2000 Watts @ 2 ohms
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4000 Watts @ 1 ohm
Frequency Response (+/- 1 dB). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10 Hz - 190 Hz
S/N Ratio. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 104.8 dBa, Ref 1000 Watts @ 4 ohms
Power / Ground Wire Gauge. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0 AWG
Speaker Terminal Wire Gauge. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 AWG
Recommended Fuse Rating. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 200 Amp x 2 / 400 Amps x 1
Low Pass Filter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12dB/octave Linkwitz-Riley, 40 Hz to 180 Hz
Subsonic Filter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 Hz
EPIC Boost. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30 to 80 Hz, Gain: 0 to 12 dB
Chassis Dimensions (LxWxH). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21 in x 6.1 in x 2.04 in
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 533 mm × 155 mm × 52 mm
California Proposition 65
  • To our California customers: Please view your Proposition 65 warning here.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
FEATURES
Install Requirements
SPECIFICATIONS