EPIC1000 Monoblock Amplifier, 1000W RMS
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
  • Digital Class-D Amplifier: Powerful yet compact and stable down to a 1 ohm load.
  • 0-12dB Variable Bass Boost Q: Selects the frequency to boost
  • Direct Wire Terminals with Hex Screws: Provide solid, reliable connections.
  • 4-Gauge Power Terminal and 8-Gauge Speaker Terminal: Designed for maximum current flow.
  • 91dB+ Signal-to-Noise Ratio (@ CEA Standard): Ultra-efficient idle draw (< 0.5-1A).
    • Output Over-Current Protection (OCP)
    • Input Over-Voltage Protection (OVP)
    • Input Under-Voltage Protection (UVP)
    • Output DC-Offset Protection (DCP)
    • Over-Temperature Protection (OTP)
FEATURES
• Compact High-Power Class D Monoblock Amplifier
• High-Current Design – 1Ω Stable
• Smart Auto-Reset Protection Circuit
• 12 dB/octave Linkwitz-Riley Variable Low Pass Filter
• 12 dB/octave Variable Subsonic Filter
• EPICBoost™ Variable Frequency Bass Boost
• ACR-E Remote Level Control Included
• Solid Power/Speaker Terminals with Hex Screws
• Built for THE EPICENTER®
SPECIFICATIONS
INPUTS
  • Line-Level Inputs: 500mV – 12V RMS
OUTPUTS
  • Continuous Power (RMS) @ 14.4V
    • 1 x 400 Watts @ 4 ohms
    • 1 x 700 Watts @ 2 ohms
    • 1 x 1000 Watts @ 1 ohm
    • 1 x 2000 Watts @ 2 ohms Bridged (Strapped)
Remote Level Control
  • Included
WEIGHTS & DIMENSIONS
  • DIMENSIONS: 6.1″ W x 9.41″ L x 2.01″ H
PERFORMANCE
  • Frequency Response (+/- 1 dB): 10 Hz – 190 Hz
  • S/N Ratio: 92.1 dBa, Ref 400 Watts @ 4 ohms
  • Power / Ground Wire Gauge: 4 AWG
  • Recommended Fuse Rating: 100 Amps
  • Low Pass Filter: 12dB/octave Linkwitz-Riley, 40 Hz to 180 Hz
  • Subsonic Filter: 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 Hz
  • EPIC Boost: Frequency Center: 30 Hz to 80 Hz, Gain: 0 to 12 dB
  • Speaker Terminal Wire Gauge: 8 AWG
  • Strapable: Yes
  • Epicenter Link: Yes
California Proposition 65
  • To our California customers: Please view your Proposition 65 warning here.
Product Information
Shipping & Returns
Description
FEATURES
• Built for THE EPICENTER®
SPECIFICATIONS
INPUTS
OUTPUTS
    • 1 x 400 Watts @ 4 ohms
    • 1 x 700 Watts @ 2 ohms
    • 1 x 1000 Watts @ 1 ohm
Remote Level Control
  • Included
WEIGHTS & DIMENSIONS
PERFORMANCE
  • Strapable: Yes
  • Epicenter Link: Yes
California Proposition 65
EPIC1000 Monoblock Amplifier, 1000W RMS | AudioControl